Działalność

Studenckie Koło Naukowe "Eko-Inżynier" powstało w roku 2003. Od początku jego istnienia funkcję głównego opiekuna koła pełni dr hab. inż Andrzej Szczurek. W ciągu dziesięciu lat swojej działalności koło zorganizowało kilkadziesiąt wyjazdów, jego członkowie uczestniczyli w konferencjach naukowych (Konferencja Naukowa Studentów, Puzzel). Obecnie działamy w ramach dwóch sekcji tematycznych - Sekcji Budynków Niskoenergetycznych oraz Sekcji Ogrzewnictwa.

Poniżej przedstawiamy krótkie podsumowanie naszej działalności w ciągu ostatnich kilku lat. Oprócz tego bierzemy także regularnie udział w Dniach Aktywności Studenckiej, Forum Aktywności Studenckiej, pomagamy w organizacji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki oraz uczestniczymy w branżowych targach.


Wyjazdy naukowe

BUDMA 2014

W dniach 13 i 14 marca odwiedziliśmy Poznańskie Targi Budownictwa i Architektury BUDMA, gdzie Koło miało okazję zaprezentować się w ramach VI Forum Budownictwa Energooszczędnego i Pasywnego. Działalność Koła słuchaczom przybliżyła Izabela Stępińska, a tematykę energooszczędnego budownictwa poruszyły Kamila Kulawinek oraz Elżbieta Niemierka. W ramach Forum wysłuchaliśmy wielu ciekawych branżowych prelekcji. Wyjazd do Poznania stworzył okazję by wziąć udział w I Ogólnopolskim Spotkaniu SKN IŚ na Politechnice Poznańskiej. Poznaliśmy studentów z Poznania, Krakowa oraz Łodzi i mamy nadzieję, że znajomości te zaowocują dalszą współpracą. Odwiedziliśmy kampus Politechniki Poznańskiej, gdzie mieliśmy możliwość zobaczyć szkoleniowy domek pasywny oraz instalację solarną w jednym z akademików znajdującym się na terenie kampusu.



Wrocławski Park Wodny

Na początku 2014 roku mieliśmy okazję odwiedzić instalacje znajdujące się w Wrocławskim Parku Wodnym. Po założeniu stosownego ubioru udaliśmy się do pomieszczeń technicznych gdzie zostaliśmy zaznajomieni ze schematami technologicznymi instalacji obiektu. Były to instalacje wodne, wentylacyjne i grzewcze. Następnie przystąpiliśmy do zwiedzania. Mieliśmy okazję podziwiać instalacje filtrów, zbiorników przelewowych, wymienniki ciepła oraz centrale wentylacyjne.


Stadion Miejski we Wrocławiu

Dzięki zaproszeniu pracowników Stadionu Miejskiego we Wrocławiu mieliśmy okazję odbyć wycieczkę po instalacjach tego obiektu. Na stadionie pojawiliśmy się dwukrotnie, za kążdym razem w sile ok. 20 osób. Oprowadzono nas i szczegółowo omówiono wybrane kluczowe elementy instalacji, takie jak węzły ciepłownicze, centrale wentylacyjne, kolektory wody deszczowej do spłukiwania toalet i zapasowe agregaty prądotwórcze. Ponadto odwiedziliśmy także lożę Prezydenta Wrocławia, szatnie piłkarzy oraz miejsca dla trenerów i zawodników.


Centrum Technologii Energetycznych w Świdnicy

W współorganizowaliśmy wraz z Kołem Naukowym Płomień z Wydziału Mechaniczno-Energetycznego wyjazd od Centrum Technologii Energetycznych w Świdnicy. W ramach wycieczki mieliśmy okazję obejrzeć m.in. zainstalowane w budynku Centrum W budynku Centrum: powietrzne i gruntowe pompy ciepła, system wentylacji mechanicznej z gruntowym wymiennikiem ciepła, instalacje oparte o kolektory słoneczne oraz instalację fotowoltaiczna. Dodatkowo, cały budynek objęty jest systemem specjalistyczny system zarządzania budynkiem, którego pracę także mieliśmy okazję oglądać.


TECE w Strzegomiu

W styczniu i lutym 2013 roku odbyliśmy dwa wyjazdy do TECE w Strzelinie. W ramach pierwszego wyjazdów uczestnicy mieli okazję odbyć szkolenie z projektowania instalacji ogrzewania podłogowego, a także zwiedzić dwa zakłady produkcyjne. W pierwszym z nich wytwarzane są rury kompozytowe i rury z tworzyw sztucznych do instalacji sanitarnych i grzewczych, drugi natomiast specjalizuje się w produkcji stelaży i obróbce metalu, w nim także wytwarzane są jednostki registrów i ścian systemowych wykonywanych zgodnie z projektem. Celem lutowego wyjazdu było jednodniowe szkolenie z obsługi oprogramowania do projektowania instalacji sanitarnych z wykorzystaniem produktów TECE.


EC Czechnica w Siechnicach

Wraz z członkami KN Eko-Instytut 29.03.2012 uczestniczyliśmy w wyjeździe do Elektrociepłowni Czechnica w podwrocławskich Siechnicach. Główny punkt programu wycieczki stanowiło zwiedzanie instalacji do spalania biomasy - zaczynając od stacji rozładunkowych, poprzez instalację służącą do oczyszczania paliwa z zanieczyszczeń takich jak fragmenty metalu czy kamienie, place i silosy magazynowe, linię transportu, a na kończąc na kotle. Oprócz tego, mieliśmy także możliwość zajrzenia do centrum sterowania elektrociepłowni.


Berlin 2011

Wyjazd do Berlina który odbył się w dniach 12-14.04.2011, współorganizowany przez SKN Eko-Inżynier oraz KN Eko Instytut, był jednym z największych przedsięwzięć w historii działalności naszego koła. Dzięki tej inicjatywie najaktywniejsi studenci wydziału mogli zapoznać się z nowoczesnymi rozwiązaniami gospodarki wodno-ściekowej i odpadowej zarówno w Polsce, jak i w Niemczech.
Wśród odwiedzonych przez nas obiektów znalazły się oczyszczalnia ścieków komunalnych i zakład gospodarki odpadami w Legnicy, spalarnia odpadów Berlin-Ruhleben, stacja odzysku energii z gazu składowiskowego Deponie Schwanebeck/Bernau, obiekty zakładu mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów komunalnych i składowiska w Schwanebeck/Nauen. Oprócz obiektów związanych typowo z tematyką naszych studiów, w ramach wyjazdy znaleźliśmy też wieczorami czas na zwiedzanie samego Berlina.



Sekcja Budynków Niskoenergetycznych

Puzzel 2013

W ramach podsumowania projektu Sekcji Budynków Niskoenergetycznych związanego z przygotowaniem propozycji modernizacji stacji badawczej Uniwersytetu Wrocławskiego na Spitsbergenie, wzięliśmy udział w sesji plakatowej na II Wrocławskiej Konferencji Studentów Nauk Technicznych i Ścisłych Puzzel 2013. Poniżej prezentujemy abstrakt przygotowanego posteru - sam poster obejrzeć można na trzecim piętrze budynku D-2.


Propozycja modernizacji stacji badawczej położonej na Spitsbergenie

Michał Lang, Daria Lewandowska, Katarzyna Łuc, Łukasz Małycha, Krzysztof Sikorski, Izabela Stępińska, Tomasz Żurawski

Plakat przedstawia proponowaną modernizację Stacji Polarnej im. Stanisława Baranowskiego Uniwersytetu Wrocławskiego na Spitsbergenie. W opracowaniu przeanalizowano możliwości poprawy warunków mieszkalnych panujących w budynku oraz zmniejszenia jego zapotrzebowania na energię nieodnawialną poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i poprawę termoizolacyjności. Zaproponowano zwiększenie izolacyjności przegród, wykorzystanie ciepła odpadowego ze spalin do podgrzewu ciepłej wody użytkowej, zastosowanie pompy do zaopatrzenia stacji w wodę oraz wykorzystanie instalacji paneli fotowoltaicznych do częściowego pokrycia zapotrzebowania na energię elektryczną. Do symulacji sezonowego zapotrzebowania budynku na energię do celów grzewczych wykorzystano program EDSL-TAS. Dla proponowanych rozwiązań oszacowano koszty inwestycyjne, opierając się na danych udostępnianych przez producentów oraz szacowanych kosztach transportu materiałów. Przeprowadzono również analizę opłacalności modernizacji, uwzględniającą ponoszone nakłady inwestycyjne oraz koszty eksploatacyjne.
Wykonano także analizę emisji zanieczyszczeń do atmosfery dla budynku przed i po modernizacji, rozpatrując zastosowanie jako paliwa węgla kamiennego oraz peletu.

Słowa kluczowe: Termomodernizacja, Spitsbergen, Stacja badawcza, Emisja zanieczyszczeń, Obciążenie cieplne, Zapotrzebowanie na energię, Zużycie paliwa, Modelowanie matematyczne, Symulacje energetyczne, Inżynieria środowiska.


Osiągnięcia indywidualne

Konferencja Naukowa Studentów 2011

Podczas Konferencji Naukowej Studentów 2011 odbywającej się w Będlewie w członkowie naszego koła przedstawili dwa referaty, których abstrakty prezentujemy poniżej. Z opracowaniami w całości zapoznać się można w publikacji pokonferencyjnej "Człowiek, cywilizacja, przyszłość: IX konferencja naukowa studentów, Będlewo, 7-9 października 2011 r." dostępnej m.in. w Bibliotece Głównej Politechniki Wrocławskiej.


Wpływ systemu wentylacji na jakość powietrza wewnętrznego w salach dydaktycznych Politechniki Wrocławskiej

Bartosz Burzawa, Ewelina Matuszewska, Rafał Juszko

Niniejszy artykuł przedstawia jak istotny wpływ ma system wentylacyjny na jakość powietrza. Badanie dotyczą trzech pomieszczeń dydaktycznych Politechniki Wrocławskiej, w których podczas wiosny i lata 2011 zmierzono wilgotność, temperature i stężenie dwutlenku węgla. Następnie dane te zostały przedstawione na reprezentatywnych przykładach, które charakteryzowały każde z tych pomieszczeń. Autor skoncentrował się na relacji pomiędzy wewnętrznym mikroklimatem a zdolnością do skutecznej pracy osób w nich się znajdujących. Stwierdzono, że kwestie problemów z koncentracją są wynikiem niekorzystnej jakosci powietrza takich jak suchość, duszność powietrza albo nadmierna ilość dwutlenku węgla. W artykule zawarto zalety i wady wymienionych systemów: wentylacji grawitacyjnej, automatycznjej oraz grawitacyjnej wspomaganą manualnie kontrolowanym nawiewem.

Słowa kluczowe: Syndrom Chorego Budynku, Mikroklimat, Komfort, Sala dydaktyczna, Wentylacja


Wpływ mikroklimatu na samopoczucie pracowników biurowych wybranych budynków Politechniki Wrocławskiej

Bartosz Burzawa, Ewelina Matuszewska

Tematem artykułu jest analiza wpływu mikroklimatu w miejscu pracy na samopoczucie pracowników biurowych. Na podstawie przeprowadzonej ankiety oraz pomiarów w wybranych biurach porównano zależności komfortu pracowników ze względu na różne kryteria m.in. możliwość otwierania okien, rodzaj wentylacji. Celem przeprowadzenia badań było podkreślenie jak ważny jest mikroklimat otoczenia dla osób, które spędzają około 70% swojego życia w zamkniętych pomieszczeniach. W rezultacie można było zauważyć, że każdy przypadek jest specyficzny, na odchylenia wszystkich parametrów każdy reaguje indywidualnie. Dostrzeżono również wśród pracowników objawy, które zaliczają się do Syndromu Chorego Budynku. Symptomów tych nie powinno traktować się indywidualnie ale jako zbiór wpływający na samopoczucie, częstsze zachorowania oraz produktywność.

Idź do
Dołącz do nas!

Jeżeli chcesz do nas dołączyć, zachęcamy do kontaktu lub zapraszamy na spotkanie organizacyjne.